USC: Rejestracja nowego obywatela

marca 22, 2016 1 Comments

Pewnie jak wiele osób zadajecie sobie pytanie o to, jak wygląda rejestracja noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tak naprawdę nie jest to skomplikowana procedura i w zależności od tego, czy rodzice są małżeństwem czy też nie, można przeprowadzić ją na dwa sposoby. Warto pamiętać że wg nowych przepisów na rejestrację macie 21 dni od urodzenia dziecka.


Jeśli nie jesteście małżeństwem, a chcecie aby dziecko nosiło nazwisko ojca - możecie załatwić formalności jeszcze przed porodem. W tym celu należy udać się do dowolnego USC (może być w Waszym miejscu zamieszkania) - musicie pojechać we dwoje, najlepiej wcześniej umówiwszy się z naczelnikiem USC na tzw. uznanie ojcostwa, bez tego nie macie gwarancji że ktoś Was przyjmie. W USC składacie ośiwadczenie o ojcostwie. Na ogół potrzebne będzie zaświadczenie od ginekologa o wieku ciąży oraz akt urodzenia matki (w niektórych USC dokuementy te nie są wymagane lub wymagany jest jeszcze dodatkowo akt urodzenia ojca - zadzwońcie do swojego urzędu i upewnijcie się z jakimi dokumentami musicie się stawić. W naszym wypadku - byliśmy w dwóch różnych USC przed porodem i nie udało nam się załatwić formalności ;)).
Uznanie ojcostwa przed porodem jest o tyle praktyczne, że wówczas po porodzie tata może jechać sam do USC zarejestrować dziecko, bez konieczności obecności mamy.

Gdy macie ślub lub nie uda Wam się załatwić pierwszego etapu przed porodem
Jeśli macie ślub tata może załatwiać formalności samodzielnie, jeśli nie ale macie zaświadczenie o uznaniu ojcostwa - również. Jeśli nie jesteście małżeństwem i nie macie zaświadczenia, musicie być obecni jednocześnie podczas dopełniania formalności. To też nie jest złe rozwiązanie, bowiem najczęściej jest pretekstem do pierwszego wyjścia z domu młodej mamy i dziecka - wiem to po sobie, był to dość miły przymus :)
Jedziecie do USC wskazanego przez szpital - w wypadku szpitala przy ul. Inflanckiej w Warszawie formalności załatwiane są przez szpital - przy wypisie mama dostaje kartkę z terminem spotkania umówionego w USC przy ul. Andersa. Z taką karteczką należy w określonej godzinie stawić się przed naczelnikiem, u którego w kilka minut dokonuje się uznania ojcostwa (3 dokumenty do wypełnienia i podpisania przez matkę i ojca). Po tym fakcie w kolejnym okienku przygotowywany jest akt urodzenia oraz dokument potwierdzający nadanie numru pesel, który odbieracie i... już.
Dzidziuś ma imię, nazwisko i pesel,a Wy możecie zgłosić go do ubezpieczenia (u pracodawcy mamy) oraz siebie do świadczeń z tytuły urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego (u pracodawcy mamy lub mamy i taty jeśli tata również chce wykorzystać swój urlop).

1 komentarz:

  1. Pamiętam, że z rejestracją dzieci nie było problemów. Moja córcia ma nawet dowód osobisty :)

    OdpowiedzUsuń